Charakteristika plemene

 

Hucul je odolný, vytrvalý malý kůň, obratný v terénu, vyznačující se robustní stavbou těla. Díky své všestrannosti je využíván jako spolehlivý kůň pro turistiku, jezdecký sport i vozatajství. V současnosti patří hucul mezi ohrožená domácí zvířata a je zařazen do programu genetické ochrany.

 

Jako potomek tarpana je hucul vyrovnaný, vytrvalý horský kůň, zachovávající původní instinkty a je vhodný i pro méně zkušené jezdce. Výjimečný je svou nebojácností, obratností a spolehlivostí v těžkých terénech.

Nenáročné požadavky na krmení i ustájení, nekomplikovaný charakter nebo například spolehlivost, učenlivost a přizpůsobivost předurčují hucula jako všestranného koně do rodiny, pro volný čas, do zápřahu, ale i jako trpělivého partnera pro hipoterapii.

Výška: KVH ca 140 cm

Zbarvení: Všechny barvy s výjimkou bělouše. Nejčastější je hnědá a „myší šedá“. Typický je úhoří pruh, oslí kříž a zebří pruhování, jako znaky primitivních (divokých) koní.

Pohyb: Korektní, rytmický a elastický

Celkový dojem: Kompaktní malý kůň čtvercového rámce s harmonickou linií zad a hlubokým hrudníkem. Ocas níže nasazený, krk krátký a silný, dobře osvalené plece bývají strmé. Hlava je výrazná a ušlechtilá. Těžká, ne příliš malá pevná kopyta umožňují často využití tohoto plemene i bez okování.